WikiGinkaUA.ru

Конспект відкритого заняття з ремп у 2 молодшій групі (для дітей з зпр, зрр- з докладним аналізом заняття)

Конспект відкритого заняття з РЕМП у 2 молодшій групі (для дітей з ЗПР, ЗРР- з докладним аналізом заняття).

Лариса Шипуліна

Конспект відкритого заняття з РЕМП у 2 молодшій групі (для дітей з ЗПР, ЗРР- з докладним аналізом заняття).

Конспект заняття з докладним аналізом по розвитку елементарних математичних уявлень у 2 молодшій групі (для дітей з ЗПР, ЗРР)

Дане заняття реалізується з дітьми у віці 3-4 років із ЗПР, ЗРР в рамках типової стандартної програми Васильєвої та методичних рекомендаціях Н. В. Нищева.

Лексична тема «Домашні тварини»

Тема: «Узагальнення і систематизація знань дітей про геометричні фігури. Порівняння двох предметів, контрастних за висотою ».

мета: Узагальнення і систематизація знань дітей про геометричні фігури.

освітні:

Продовжувати закріплювати назва домашніх тварин. Тренувати дітей в умінні пізнавати і називати домашніх тварин по контуру.

Формувати уявлення про геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник) і формах предметів (круглий, квадратний, трикутний, (продовжувати формувати вміння розрізняти геометричні фігури, використовуючи зоровий аналізатор). Тренувати в правильному називання геометричних фігур.

Продовжувати формувати вміння розрізняти предмети за кольором, правильно називати кольори.

Удосконалювати навик порівняння двох предметів, контрастних за висотою, користуючись прийомом Програми- позначати результати порівняння словами: вище, нижче, високий, низький.

Тренувати в розрізненні правої і лівої руки.

Розвиваючі:

Розвивати у дітей операції мислення (узагальнення, порівняння, аналіз, слухове і зорове увагу, пам`ять, слухомоторной координацію.

Активізувати мовну діяльність дітей.

Виховні: Виховувати любов і дбайливе (дбайливе) ставлення до тварин. Виховувати бажання і вміння слухати один одного.

Демонстраційний матеріал: іграшка собачки з мішечком, в якому лежать картинки- розмальовки для кожного дитини-зображення будиночка на ватмані, вікна будиночка різної геометричної форми і кольору (Додаток 1) - ємність для води круглої і квадратної форми.

Роздатковий матеріал: площинні зображення фігурок коня і корови на кожну дитину

Структура заняття.

I.Організаціонний момент - ігрова вправа «На заняття зайде той, хто правильно виконає рух».

Сюрпризний момент «Поява собачки».

II.Основная частина.

1. Робота з демонстраційним матеріалом.

Дидактична гра «Назви геометричну фігуру»

2. Динамічна пауза - ігрова вправа «Виконай рух».

3. Робота з роздатковим матеріалом - ігрова вправа «Сировина тварин по висоті».

Ігрова вправа «На водопій».

III.Заключітельная частина. Підсумок заняття.

мотивація: надання допомоги ігровому персонажу

характеристика групи- розвиток дітей відстає від вікової норми, майже всі діти мають ЗПР церебрально- органічного походження.

Методична література, використана для складання конспекту:

1. Метліна Л. С. Математика в дитячому садку. Посібник для вихователя дит. саду. - 2-е вид. перераб. - М. Просвітництво, 1984.- 256с. мул.

2. Програма виховання і навчання в дитячому садку / За ред. М. А. Васильєвої, В. В. Гербовий, Т. С. Комарової. - 5-е изд. испр. і доп. - М. Мозаіка- Синтез, 2007.- 208с.

3. Нищева Н. В. Розвиток математичних уявлень у дошкільників з ОНР (з 3 до 4 років). - СПб. ТОВ «ВИДАВНИЦТВО« ДЕТСТВО- ПРЕС », 2009.-176с.

4. Белошистая А. В. Розвиток математичних здібностей дошкільнят: питання теорії і практики. М. Видавництво Московського психолого соціального інстітута- Воронеж: Видавництво НВО «МОДЕК», 2004. 352с.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Ігрова вправа «На заняття зайде той, хто правильно виконає рух».

Вихователь. Підніми вгору ліву руку. Тупни правою ногою. Витягни вперед праву руку.

Сюрпризний момент «Прийшла в гості собачка».

Вихователь. Хлопці, хто це до нас стукає? (З`являється іграшка собачки) До нас в гості прийшла ... .собачка.

(Педагог від імені собачки вітається з дітьми).

Собачка. Привіт діти (діти вітаються) Моя кличка БІМКО. Сьогодні я прийшла до вас на заняття з математики, я хочу теж багато чому навчитися, а ще я вам приготувала сюрприз.

Вихователь. Діти, допоможемо собачці? Сідай, БІМКО, ось тут, сьогодні на занятті ми будемо з дітками вчитися дізнаватися і називати геометричні фігури, будемо грати в різні ігри, а в кінці заняття ми подивимося, що за сюрприз ти нам приготувала.

2. Основна частина.

Робота з демонстраційним матеріалом.

Розгляд наочного демонстраційного матеріалу.

Вихователь. Подивіться, що нам принесла собачка БІМКО (педагог відкриває на дошці площинне зображення) Що це? Так, це будиночок. Діти, подивіться які в будиночку незвичайні вікна.

(Вихователь указкою торкається до кожного вікна і обводить їх жестом)

Вихователь. Скільки вікон в будиночку? (Відповіді дітей) Правильно багато вікон.

- Порівняйте вікна один з одним. Вони однакові або різні?

- Чим відрізняються один від одного вікна (відповіді дітей). Правильно вікна різного кольору: є синє вікно, червоне, зелене. А ще відрізняються формою: є кругле вікно, квадратне, трикутне.

(Вихователь трохи відсуває вікно на макеті)

- А в будиночку хтось живе. Хочете дізнатися?

Дидактична гра «Назви геометричну фігуру»

- Подивіться на це вікно. Якщо ви правильно назвете, як називається ця геометрична фігура і якого вона кольору, вікно відкриється.

- Богдан, скажи, як називається ця геометрична фігура (відповідь дитини) Правильно це коло. Якого кольору, Богдан, коло? (Відповідь дитини: «коло червоний»). Подивіться, вікно відкрилося, значить, правильно Богдан відповів.

(Вихователь прибирає зверху накладної коло)

- Хто це з вікна на вас дивиться? (Відповіді дітей) Звичайно ж - це корова.

- Ваня, скажи, як називається ця геометрична фігура (відповідь дитини) Правильно це квадрат. Якого кольору, Ваня, квадрат? (Відповідь дитини: «квадрат зелений»). Подивіться, вікно відкрилося, значить, правильно Ваня відповів.

(Вихователь прибирає зверху накладної квадрат)

- А це хто з вікна на вас дивиться? (Відповіді дітей) Це конячка.

- Подивіться на коло і квадрат. Порівняйте їх. Скажіть чим вони відрізняються один від одного (відповіді дітей)

- Правильно кольором: коло червоний, а квадрат зелений.

Малювання пальчиками в повітрі (або на столі) контуру геометричних фігур квадрата і кола.

- Намалюйте в повітрі (на столі) пальчиком коло, Подивіться, біжить пальчик по колу, звідки пішов, туди і повернувся. А тепер намалюйте квадрат. Прямо веду палець, ось куточок, повертаю палець-веду вниз, ще куточок і т. Д. Що є у квадрата (педагог показує на кути? Карина відповість. Правильно у квадрата є кути. А у кола є кути? Рома скажи (відповідь дитини ) У кола немає кутів, він може котитися. А квадрат може котитися? Чому? Правильно, тому що йому заважають кути.

- Собачка ось бачиш, коло відрізняється від квадрата тим, що у нього немає кутів, а у квадрата є. Які дітки догадливі і кмітливі!

Аналогічним способом діти називають інші геометричні фігури і тварин в цих вікнах, порівнюють трикутник і коло.

- Скільки в будиночку живе тварин? ( «Багато»)

- Як одним словом можна назвати всіх цих тварин? (Відповіді дітей) Правильно - домашні тварини.

Вихователь. Собачка втомилася, вона хоче з вами пограти. Встаньте, засуньте стільчики, встаньте за спинку стільця.

Динамічна пауза - гра «Виконай рух»

Вихователь. Гра називається «Виконай рух». Якщо я скажу слово:

• коло - ви ляскаєте в долоні,

• квадрат - тупотите ногами,

• трикутник - стрибаєте на двох ногах.

- Богдан, скажи, якщо я скажу квадрат - ти що будеш робити? (Діти закріплюють правила гри)

Вихователь. Чудово ви грали! Собачці сподобалося, як ви грали. Сіли красиво спинка пряма, ніжки разом поставили. Молодці!

Робота з роздатковим матеріалом.

Ігрова вправа «Сировина тварин по висоті»

Вихователь. А зараз, домашні тварини з будиночки виявляться у вас на столах, якщо ви закриєте очі. Чи не підглядайте, (вихователь роздає кожній дитині площинне зображення - фігурки корови і коні). Відкрийте очі. У вас на столі фігурки домашніх тварин. Покладіть їх перед собою.

Вихователь. Карина, назви тварин, які у тебе? (Відповіді)

- Ваня, назви тварин, які у тебе на столі.

- Кінь і корова посперечалися, хто з них вище ростом. Що потрібно зробити, щоб дізнатися хто вище ростом (відповіді дітей). Правильно, треба докласти кінь до корови поруч на одну лінію і порівняти один з одним або поставити поруч їх.

Вихователь. Прикладіть фігурку корови до фігурки коня, так щоб їх ноги були на одній лінії. (Або поставте корову і коня на стіл поруч один з одним)

- Хто вище корова чи кінь? (Передбачувані відповіді дітей: «кінь вище корови»). Карина мені скаже!

- Настя, а у тебе хто вище?

- Максим, а у тебе хто нижче? ( «Корова нижче коня»)

- Діти покажіть пальчиком, який кінь висока. Згадайте .... ми проводимо пальчиком знизу від ніг коня вгору до голови або зверху вниз. Ось який кінь висока.

- Покажіть пальчиком, яка корова низька ... Проводимо пальчиком знизу від ніг корови вгору до голови або зверху вниз. Ось яка корова низька.

- Максим, скажи корова яка по висоті? ( «Корова низька»).

- ... скажи, яка конячка по висоті? ( «Кінь висока»).

- Діти, візьміть найвища тварина в праву руку.

-.... У якій руці у тебе кінь?

- Візьміть в ліву руку низька тварина.

- Хто в тебе в лівій руці?

- Чому у тебе в правій руці кінь? (Тому, що вона висока)

Вихователь. Чудово попрацювали! Собачка все запам`ятала.

Ігрова вправа «На водопій».

Вихователь. Ваші тварини захотіли пити воду. І зараз ви на мою сігналу- бавовні в долоні, віднесете своїх тварин на водопій. Ось подивіться у мене на столі два великих корита. Вони різні за формою. Слухайте завдання:

- Кінь поставте біля круглого корита, а корову поставте у квадратного корита. Богдан, кінь біля якого за формою корита ти поставиш? А корову, біля якого за формою корита ти поставиш? Приготувалися ... (Педагог плескає в долоні, діти підходять до столу і розставляють фігурки. Далі вихователь задає індивідуальні питання до дітей).

- Богдан, що ти зараз зробив? (Передбачувані відповіді: «я поставив коня»)

- До корита якої форми ти поставив коня?

- Чому ти поставив корову до цього корита?

- Скільки конячок коштує близько круглого корита ( «багато»)

- У квадратного корита хто стоїть?

Вихователь. Які ви розумниці, сідайте на свої стільчики, а тварини нехай п`ють, тихо, не спугните тварин. Покажіть собачці, як ви повинні правильно сидіти.

3. Заключна частина. Підсумок.

Вихователь. Скажіть, що ми з вами вчилися робити сьогодні на занятті?

- Що ми робили?

- Собачці дуже сподобалося. Вона дуже уважно за вами спостерігала, собачка на вушко мені каже (вихователь підносить іграшку до свого вуха) що ви такі розумники, Богдан і Настя молодці: правильно називали геометричні фігури, собачка дарує їм на пам`ять картінку- розмальовку, після заняття ви зможете її зафарбувати . Рома умнічка- швидше всіх знайшов найвища тварина і т. Д.

(Педагог зазначає кожної дитини. Роздає дітям картинки- розмальовки на тему «Домашні тварини»).

- Давайте скажемо собачці до побачення і спасибі за подарунки. А зараз встали всі з-за столу, засунули стільці, заняття закінчено. Всім дякую.

Аналіз заняття з розвитку елементарних математичних уявлень у 2 молодшій групі (для дітей з ЗПР, ЗРР).

Тема: Узагальнення і систематизація знань дітей про геометричні фігури. Порівняння двох предметів, контрастних за висотою.

Дане заняття реалізується з дітьми у віці 3-4 років із ЗПР, ОНР в рамках типової стандартної програми Васильєвої та методичних рекомендаціях Н. В. Нищева.

Характеристика групи: розвиток дітей відстає від вікової норми, майже всі діти мають ЗПР церебрально- органічного походження.

Демонстраційний і роздавальний матеріал-відповідав потрібного розміру, віковим особливостям дітей, гігієнічним і естетичним вимогам, був барвистим, в той же час не відволікав уваги дітей. Наприклад, вікна в будиночку були яскраві, важливо було привернути увагу до геометричних фігур, а не до тварин в них. Тому зображення самих тварин було барвистим, а чорно-білим. Не було зайвого, так би мовити захаращення дошки наочним матеріалом. Наочний матеріал, який використовується на занятті, на мій погляд, викликав у дітей бажання працювати, що є одним з головним стимулом.

Тип заняття по основній меті - узагальнення та систематизації матеріалу, формування узагальнених умінь і способів дій. На цьому занятті діти під керівництвом вихователя узагальнюють і систематизують набуті знання, вміння та навички за допомогою практичних завдань з різною спрямованістю.

Вид заняття: ігрове, пізнавальне.

Форма проведення: традиційна

Мета вказана правильно- одна, це - узагальнення та систематизація знань дітей про геометричні фігури. Далі йдуть завдання, в яких розкрито освітні, розвиваючі, виховні завдання.

Програмні завдання заняття відповідають рівню знань і розвитку даної групи.

Мета і завдання заняття я вважаю, були виконані.

Необхідною умовою організації занять з дошкільнятами з ЗПР, є психологічна комфортність дітей. Доведено, що інформація отримана дітьми при позитивному емоційному стані сприймається, засвоюється краще, тому я намагалася на занятті створити атмосферу доброзичливості, вселяла віру в сили дитини, в його впевненість в собі, наприклад підбадьорюючи його словами, жестами «розумник, Молодець! Спробуй, зроби, я знаю, ти зможеш! І т.д. ". Ви, напевно, помітили, протягом усього заняття діти завдання виконували із задоволенням, їм подобалося.

Діти були активні, справлялися із завданням в міру своїх можливостей, деякі самостійно, деякі діти вдавалися до постійної допомоги вихователя. Протягом всього заняття намагалася, щоб мої вказівки, пояснення, пояснення були чіткими, це дозволило дітям правильно виконувати завдання, без труднощів.

Зміст заняття відповідає програмі даній віковій групі.

Матеріал заняття витриманий в рамках лексичної теми тижня.

Поетапний аналіз заняття.

1. Почалося заняття з організаційного моменту - ігрового вправи «На заняття зайде той, хто правильно виконає рух» », з сюрпризних моменту, мета якого була активізувати увагу дітей. Створення емоційного позитивного фону.

На цьому етапі реалізується мотиваційна завдання - посилити інтерес до заняття: навчимо собачку, сюрприз від собачки. Присутність ігрового персонажа на занятті спонукало дітей до математичної діяльності.

2. Далі йде основна частина заняття.

При виконанні наступного завдання, використовувала наочний матеріал.

Дидактична гра «Назви геометричну фігуру» - вона спрямована не стільки на засвоєння назв геометричних фігур, а на розвиток операцій мислення-порівняння, розвиток математичного словника, виправляла мова дітей (правильне узгодження прикметника і іменника). Наприклад Настя не могла вимовити слово квадрат.

Діти, т. До вони імєєют ЗРР дуже важко сформулювати правильно відповідь, хоча мислили правильно, тому я давала зразок правильно сформульованої думки. Цей прийом використовується в 2 молодшій групі: наприклад, коли діти на питання «чому різниця між геометричні фігури? »- відповідали« Фарбами », я відповідала« Правильно зауважив Богдан, геометричні фігури відрізняються кольором ». Або ще один приклад:

- Хто це?

- «Парасюшка».

- Правильно Богдан здогадався, це свиня. Повтори Богдан, скажи це свиня ....

Як я вже говорила, на занятті я широко використовую вправи та ігрові прийоми, спрямовані на розвиток операцій мислення: узагальнення, порівняння, аналіз. (Обобщеніе- наприклад у круглого корита стоять всі коні, всі тварини в окнах- домашні;

Порівняння-логічний прийом розумових дій, що вимагає вміння виявляти подібності ознак об`єкта і відмінності між ними: чим відрізняються геометричні фігури, порівняння двох тварин по висоті.

Операція «порівняння» тісно пов`язана з іншою операцією мислення - «аналізом», т. К. Аналіз допомагає виділяти властивості об`єкта, без аналізу предметів за різними ознаками неможливо їх порівняння.

Операція «класифікація» - це поділ множини не групи по якому-небудь ознакою. Класифікація вимагає певного рівня сформованості операцій - аналізу, порівняння, обобщенія--;

Використовую як в цій частині, так і в інших такий прийом, як питання до дітей: намагалася, щоб питання були точними, конкретними, формулювання різноманітними - про одне й те ж питала по-різному (например не ставила всім один і той же питання хто вище, а говорила: «Хто вище? Хто нижче? Корова вище або нижче? Корова - яка по висоті і т. д.»).

Дуже важливо було ставити питання, які активізують розумову діяльність-«Чому не котиться квадрат? ».

Дуже важко привчати дітей даного віку вислуховувати завдання до кінця, не відповідати хоровими відповідями. На занятті я привчала цього дітей: «Відповідає той, кого я назву», або хто підніме руку. Вставати при відповіді в цьому віці не потрібно (Гербова «Організація занять у 2 мл. Гр»).

Ще один прийом-демонстрація вихователем способу дії в поєднанні з поясненням - коло котиться ... .квадрат.

Узагальнюючий жест - один з прийомів, наприклад, коли показувала, що багато домашніх тварин.

Наступний прийом-це навмисно зроблена помилка вихователем: показуючи на коло, сказала, що це квадрат, діти помітили і виправили. Цей прийом використовується для активізації уваги.

У цій частині використовувала такий прийом, як малювання в повітрі пальчиком «Намалюй пальчиком». А ось наступне завдання - «Намалюй пальчиками обох рук одночасно кола» - це вправа на розвиток координації рухів і графічних навичок, активізацію стовбурових структур мозку і межполярного взаємодії.

Щоб підтримати інтерес до називання фігур, порівняно їх, я використовувала ігрову мотивацію «Вікно не відчиняться, якщо ви не правильно назвете», діти намагалися правильно виконати завдання (наприклад, Богдан довго думав, не міг назвати фігуру, я йому сказала «Думай, а то вікно не відкриється ... »).

Діти виконували завдання з бажанням, шляхом ігрового персонажа підтримувала інтерес до завдань, діти виконуючи завдання, знали, що за ними «дивиться» собачка, собачка не запам`ятала чим відрізняються фігури, давайте їй ще раз скажемо (не мені повторювали, а собачці).

У цій частині задіяні були всі діти.

3. Динамічна пауза.

На наступному етапі при виконанні динамічної паузи одночасно вирішуються кілька завдань - зниження розумової напруги, фізичної стомлюваності і розвивається слухове увагу, пам`ять, координація рухів (розвиток слухових аналізаторів).

Тут використовую словесні прийоми: роз`яснення, інструкція по виконанню вправи. Обов`язково діти повторюють правила гри. Один з прийомів - починаю говорити, діти продовжують.

4. Робота з роздатковим матеріалом. Удосконалення вміння розрізняти форми предметів.

На наступному етапі діти самі шляхом дій з предметами знаходили високий і низький.

Для активізації уваги використовувала ігровий прийом: Діти заплющили очі, і під час цього я роздала роздатковий матеріал. Те, що діти почали грати спочатку їм - цього і слід було очікувати, це їх психологічні особливості. Але в результаті все поклали правильно, тут йшла індивідуальна робота з дітьми, і природно, що поки вихователь пояснює одному, інший може відволіктися. Коли вони сильно тут розігралися, я знову використовувала прийом для залучення уваги: це перехід на шепіт, звернення до ігрового персонажу, діти пошепки відповідали, це прийом спрацював.

Прийом - словесні звіти дітей (розповісти, що вони робили).

Ще один прийом це контроль і оцінка при спостереженні за процесом виконання дітьми завдань, їх дій, відповідям.

Своїми питаннями намагалася активізувати розумову діяльність дітей (питання. Чому.)

5) Підсумок заняття

В кінці заняття і в його процесі використовую нетравмірующую оцінку, яку потрібно використовувати для дітей молодшого дошкільного віку:

похвалила кожної дитини, не в якому разі не можна порівнювати з роботою один одного.

Перехід від етапу до етапу здійснювався за допомогою ігрової проблемної ситуації.

З огляду на особливості дітей, на занятті поетапно відбувалася зміна видів діяльності. Це дозволило зберегти зацікавленість і позитивний емоційний настрій.

В ході проведення заняття були використані різноманітні ігрові прийоми, що дозволяють привернути увагу і підтримати емоційний настрій, попереджати стомлюваність і зберігати інтерес до заняття.

Всі етапи заняття були взаємопов`язані і взаємозумовлені, підпорядковані заданій темі і цілям заняття.

Протягом всього заняття, намагалася привчати дітей уважно вислуховувати завдання, запам`ятовувати його (питала: «Що ви повинні зробити?», Точно виконувати і розповідати про те, що і як вони зробили. Дітям важко дати повну чітку відповідь, я допомагала навідними питаннями - починала відповідь - діти продовжували.

На занятті намагалася своєчасно надавати допомогу дітям, пояснення мої дітям були правильними, математично грамотні, доступними, правда).

Протягом всього заняття стежила за промовою дітей: виправляла, уточнювала, промовляла і т. Д.

На основі даного заняття можна сказати, що рівень знань, умінь, навичок дітей на даний момент в групі відповідає - середнього рівня розвитку знань по ФЕМП (по розділах - величина, форма.

Додаток 1.

Наочний посібник "Назви геометричну фігуру і дізнаєшся, хто живе в будиночку"



Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Схожі
» » Конспект відкритого заняття з ремп у 2 молодшій групі (для дітей з зпр, зрр- з докладним аналізом заняття)