Розвиваюча гра для дітей 3-4 років «маленькі шукачі скарбів»
«Розвиваюча гра для дітей 3-4 років« Маленькі шукачі скарбів ». Конспект заняття педагога-психолога
Катерина Галімова
«Розвиваюча гра для дітей 3-4 років« Маленькі шукачі скарбів ». Конспект заняття педагога-психолога
анотація:
Дрібна моторика - сукупність скоординованих дій нервової, м`язової і кісткової систем, часто в поєднанні із зоровою системою, при виконанні дрібних і точних рухів кистями і пальцями рук і ніг. У застосуванні до моторних навичок руки і пальців часто використовується термін спритність. З анатомічної точки зору, близько третини всієї площі рухової проекції кори головного мозку займає проекція кисті руки, розташована дуже близько від мовної зони. Тому розвиток мови дитини нерозривно пов`язане з розвитком дрібної моторики. Зв`язок палацовий моторики і мовної функції була підтверджена дослідниками Інституту фізіології дітей і підлітків. У числі дослідників можна назвати А. В. Антакова - Фоміну, М. І. Кольцову, Е. І. Ісеніну. Зв`язок була встановлена ще в II столітті до н. е. У різних країнах проводилися дослідження, які показали велику зв`язок рук з розвитком мозку. У Китаї дуже популярні вправи долонь з металевими і кам`яними кульками, в Японії - з волоськими горіхами. У Росії зв`язок руки з розвитком мозку вивчав Бехтерєв В. М. Він присвятив цьому багато робіт, які довели вплив руху кисті рук і пальців на розвиток нервової системи і розвиток мови.
Педагоги і психологи, одностайно сходяться на думці про те, що дрібна моторика дуже важлива, оскільки через неї розвиваються такі вищі властивості свідомості, як увага, мислення, координація, уяву, спостережливість, зорова і рухова пам`ять, мова. Розвиток дрібної моторики важливе ще й тому що, коли дитина виросте, йому знадобляться точні координовані рухи, щоб красиво писати, одягатися, а також виконувати різні побутові та інші дії.
Дане заняття направлено на вікову категорію 3-4 роки, для дітей мають діагноз ОНР (загальне недорозвинення мови). У дітей характерно виражені такі порушення як: пізнавальна активність, зниження працездатності, порушення мови, емоційно-вольової сфери та поведінки, знижена моторика пальців рук.
мета:
Розвиток уяви та дрібної моторики у дітей раннього віку.
Відео: розвиваючі ігри для дітей 5 років
завдання:
-розвивати дрібну моторику пальців рук у дітей раннього дошкільного віку за допомогою дидактичних ігор;
-розвивати тактильну чутливість рук дітей;
-розвинути уяву дітей за допомогою модельованої ситуації;
-створити позитивний емоційний стан, підняти настрій.
методи:
Словесний метод (звернення вихователя до дітей - пояснення при розгляданні наочних об`єктів, розповіді про них, питання).
Наочно-дієвий метод навчання (діти знайомляться з оточуючими їх предметами шляхом наочно-чуттєвого накопичення досвіду: дивляться, беруть в руки, мацають, так чи інакше, діють з ними).
Практичний метод (показ і пояснення дій).
Ігровий метод (різні ігрові вправи-обігрування тій чи іншій ситуації, використання сюрпризних моменту).
Обладнання: Коробка картонна з жорсткими стінками, стіл, скатертина (для створення шорсткого покриття).
Матеріали: Крупи (ячна, кукурудзяна, рисова, великі скляні кульки, намистини або стрази.
Час проведення: 15 хвилин
Кількість дітей: 4-6 (дана гра може проводитися в індивідуальній формі).
Заходи обережності: Не залишати дитину з дрібними предметами без нагляду дорослого.
Хід заняття:
Психолог: - Добрий день, хлопці!
Діти: - Здравствуйте!
Психолог: - Хлопці, давайте вирушимо з вами в незвичайну подорож по морських просторах на пошуки скарбу, який сховали пірати.
Діти: - Ура! Давайте.
Психолог: - Це морські розбійники, які грабують кораблі, а завойовані скарби ховають на островах. І ось, нам з вами вдалося потрапити на один такий безлюдний острів, так, давайте, подивимося, що ж там відбувається.
Давайте, познайомимось з островом, помацати пісочок, море, нехай наші пальчики погуляють по пісочку.
(За показу діти повторюють за психологом).
Діти занурюють руки в коробку з вмістом, чіпають крупиці, стискають в кулачках. Після знайомства з матеріалом, поки діти обтрушують руки, психолог непомітно ховає скарби в крупу в такій кількості, щоб кожній дитині вистачило по кілька штук.
Психолог: - А на що він схожий?
Психолог: - Ось які ви всі молодці, а тепер, давайте, спробуємо знайти скарби в цьому дивовижному пісочку!
Діти починають активно шукати скарби, і знаходять скарб.
Психолог: - Молодець, Максим! Як легко ти впорався з пошуками скарбу.
Якщо дитина не знайшов, то обов`язково потрібно дати йому час на пошуки скарбу і в кінці похвалити.
Після того як, діти знайшли всі скарби, їм пропонується пограти в гру за допомогою знайдених намистин.
Діти: - Так! Хочемо.
Психолог: - Хлопці, покладіть на долоню знайдені «перлини», а зверху накрийте іншою долонею, і покатайте її між долонями круговими рухами, перевіримо чи справжні це коштовності або пірати нас обхитрили? (Діти виконують по показу психолога).
Діти: - Справжні.
Психолог: - Ви відчуваєте якісь «перлини» міцні, вони немов роблять нашим долоньках масаж.
Для проведення цієї гри знадобиться стіл, постеленная на стіл скатертину
(Для того, щоб скляні кульки не ковзали по столу)
Психолог: - А зараз, давайте, покладемо наші намистини перед собою на стіл, закриємо їх долонею і покатаємо вперед і назад, так, щоб вони докотилися до самих ваших кінчиків пальчиків і назад. Намагайтеся, хлопці, і наші пальчики будуть спритними і умілими.
Психолог: - Молодці, тепер так само зробимо і з іншого долонькою. Покладіть намистини перед собою на стіл, закрийте їх долонею і покатайте вперед і назад, так, щоб вони докотилася до самих ваших кінчиків пальчиків і назад.
Психолог: - Хлопці, як здорово у вас, виходить управляти «перлинами»! Може, ми з вами тоді ще пограємо в «шукачів скарбів»?
Діти: - Так.
Малюкам дається можливість відчути себе «піратами», і самим заховати скарби. Для цього діти діляться на дві команди.
Психолог: - Хлопці, зараз ми з вами будемо самі «піратами», а хтось шукачами, давайте, поділимося на команди.
Команда піратів - це ті, хто ховає скарби.
Команда шукачів - це ті, хто вирушає на пошуки скарбів.
Психолог: - Хлопці, ви все зрозуміли?
Діти: - Так.
Психолог: - Отже, «маленькі шукачі», поверніться спиною до столу і не підглядайте, за «піратами», вони зайняті справою.
Психолог: -А ви, «пірати», заховайте свої скарби так, щоб ніхто не зміг їх знайти. (Кожна дитина ховає свою «намистину» в крупу, по показу психолога).
Психолог: - Ура! скарби заховані. «Шукачі», швидше за приступайте до справи, а ви, «Піратіко», уважно спостерігайте за тим, що відбувається.
Психолог: - Все скарби знайдені, які ж ви спритні «шукачі»!
А зараз, давайте, перевіримо, настільки гарні наші «пірати» і, сховаємо від них скарби. «Пірати» поверніться спиною до столу і не підглядайте! А ви, «шукачі», постарайтеся заховати скарби ще надійніше, щоб ніхто не зміг їх знайти
(Діти ховають по показу психолога скарб).
Психолог: - Тоді вперед, вирушайте на пошуки скарбу. А ви, «шукачі», уважно спостерігайте.
Діти: - Ми перші знайшли!
Психолог: - Молодці, хлопці, ви сьогодні все дуже добре попрацювали. А що вам найбільше сподобалося, ховати або шукати скарб?
Діти: - Шукати намистинки і скарб.
Відео: розвиваючі ігри для дітей 3-4 років російською мовою
Психолог: - А де він був захований?
Діти: - На острові скарбів.
Психолог: - Так, на безлюдному острові, а як же там опинилися скарби?
Діти: - Пірати на кораблі припливли і сховали в пісок, і ми теж стали піратами і знайшли скарб.
Психолог: - Молодці, хлопці, ви знайшли скарб, захований піратами, познайомилися з островом і самі були в ролі «піратів» і «шукачів», а чому ми з вами навчилися, коли катали намистини?
Діти: - Робити масаж пальчиків і долоньках, щоб наші ручки відпочивали.
Психолог: - Правильно, наші пальчики навчилися катати «перлини» і розслаблятися з їх допомогою і, чим частіше ми будемо грати з нашими ручками, тим краще ви будете малювати малюнки і тримати олівчик. А, зараз, нам пора з вами прощатися, до побачення, хлопці, до нових зустрічей!
Діти: - До побачення!
Очікуваний результат при систематичній роботі з розвитку дрібної моторики рук:
Діти вчаться прислухатися і розуміти зміст промови, підвищується мовна активність дитини.
Відео: Розвиваючі мультфільми для дітей 2, 3, 4 років Підряд!
Діти вчаться концентрувати свою увагу і правильно його розподіляти.
При систематичному повторенні вправи, з`явиться самоконтроль за виконуваними рухами рук.
У дітей поліпшується пам`ять, так як вони вчаться запам`ятовувати певні положення рук і послідовність рухів.
У дітей розвивається уява, так як вони отримують роль в тій чи іншій грі.