Заняття з розвитку дрібної моторики рук у молодших дошкільнят
Заняття з розвитку дрібної моторики рук у молодших дошкільнят
Наталя Цисар
Заняття з розвитку дрібної моторики рук у молодших дошкільнят
мета: Ознайомити батьків з іграми, спрямованими на розвиток мовних і моторних навичок у дітей молодшого дошкільного віку.
1. сприяти розвитку у молодших дошкільнят вміння вступати в мовне спілкування, тренувати дітей в правильному звуковимови, збагачувати словниковий запас, стимулювати емоційне змістовне спілкування дитини з дорослими;
2. формувати позитивні взаємини між батьками і педагогами дитячого садка, підвести батьків до усвідомлення своєї ролі в розвитку сенсомоторних навичок та підвищенні рівня мовного розвитку дітей, пробуджувати у дошкільнят інтерес до ігрового творчості в процесі взаємодії з батьками;
3. створити умови для збагачення чуттєвого досвіду дітей, їх уявлень про різноманіття властивостей предметів навколишнього світу-підтримувати і розвивати інтерес дітей до спільного з дорослим і самостійного обстеження предметів, різноманітних дій з ними;
4. Виховувати чуйність, почуття радості.
Матеріал й устаткування: музичний супровід: танець «Прання», шум моря, хвиль, фланелеграф, нитки, ємності наповнені кольоровий, білою квасолею, прищіпки, хусточки, білизняна мотузка, масажний кульку, Су-Джок, шкарлупки волоського горіха, пластилін, парус, ємності з водою, сік, гумові іграшки, черепашки, камінчики, мильні бульбашки, буклети для батьків з розвитку дрібної моторики.
Оформлена виставка дидактичних посібників для розвитку дрібної моторики.
1. Коло спілкування «Здрастуй, Сонце золоте! »
2. Вступ
3. Гра «Сортировщики»
4. »Виклади малюнок» на фланелеграфе
5. Ігри з прищіпками. "Велике прання"
Відео: пізнавальні заняття з розвитку дрібної моторики рук в дитячому саду Яблунька г.Литкаріно
6. Ігри з масажним кулькою «Су-ДЖОК»
7. Ігри з водою «виловили іграшку»
8. Конструювання «Кораблик з вітрилом»
9. Ігри з мильними бульбашками
10. Рефлексія
Хід заняття:
Вихователь заходить в музичний зал разом з дітьми. Стаємо в коло, беремося за руки, посміхнулися один одному, батькам, нашим гостям.
Добрий вечір, шановні батьки! ми раді бачити вас на нашому заході.
Сьогодні ми покажемо вам гри, вправи, які спрямовані на розвиток мови, дрібну моторику рук.
Зазвичай наше ранок в дитячому саду починається з ранкового вітання, кола спілкування «Назви ласкаво», «Здрастуй»
-Зараз ми хочемо запросити наших батьків, і показати їм, як ми вітаємо один одного вранці.
Пальчики правої руки по черзі «вітаються» з пальцями лівої руки, поплескуючи один одного кінчиками. При цьому ми промовляємо слова
Гра "здрастуй сонце золоте"
Здрастуй, сонце золоте!
Здрастуй, небо блакитне!
Здрастуй, вільний вітерець,
Здрастуй, маленький дубок!
Ми живемо в одному краю -
Всіх я вас вітаю!
Ось які ми молодці, привітали один одного, а зараз прошу пройти на свої місця з дітками.
Витоки здібностей і обдарувань дітей
знаходяться на кінчиках пальців
В. О. Сухомлинський
На розвиток мозку особливий вплив має рух кистей рук, особливо рухи пальцями. Називається це дрібна моторика. Зв`язок була встановлена ще в II столітті до н. е. У різних країнах проводилися ці дослідження і вони показали тісний зв`язок рук з розвитком мозку. Наприклад, в Китаї дуже популярні вправи долонь з металевими і кам`яними кульками, в Японії - з волоськими горіхами. У Росії зв`язок руки з розвитком мозку вивчав Бехтерєв В. М. Він присвятив цьому багато робіт, які довели вплив руху кисті рук і пальців на розвиток нервової системи і розвиток мови. Дрібна моторика здатна поліпшити вимову дитини, а отже і розвинути мова. Після досліджень вітчизняні вчені прийшли до висновку, що розглядати кисть руки, як орган мови, є всі підстави. Тому кисть руки виступає таким же органом мови, як і артикуляційний апарат.
Починати розвивати дрібну моторику у дітей пальців рук необхідно з самого раннього віку.
Почнемо з самого простого. Я хочу, познайомити вас з іграми, спрямованими на розвиток дрібної моторики.
Гра «Сортувальник».
Перед вами лежать перемішані насіння квасолі. Вам пропонується розсортувати квасоля за кольором - перекласти з тарілки, де квасоля змішана, в окремі тарілочки, відокремивши білу квасолю від кольорової (батьки допомагають дітям).
Зараз складніше буде завдання. Воно вимагає більше посидючості, терпіння, але дуже ефективне для розвитку дрібної моторики, тут, же підключається фантазія, уява.
Гра фланелеграф «Виклади малюнок»
У вас на столі фланелеграф, нитки різнокольорові, ви повинні викласти будь-який малюнок, (показую зразок)
Молодці, ви справжні фантазери.
потрудилися, стомилися. Всіх в гурток ми покличемо, і прати почнемо.
Ігри з прищіпками «Велике прання»
(Роздаю хусточки)
(Потрібно виконувати руху, відповідні тексту.)
З мамою ми білизна прали, Трут один кулачок про інший.
Дружно разом полоскали. Водять розкритими долонями вправо вліво, імітуючи полоскання білизни.
Вичавили, повісили - Стискають і розтискають кулачки, імітуючи розвішування білизни.
Ото ж бо стало весело! Кругові рухи кистями рук, долоні вгору, пальці розведені в сторони.
Молодці, а тепер розвішані носові хусточки і закріпимо їх прищіпками. Супровід роботи промовляння віршика:
«Пріщеплю прищіпки спритно,
Я на мамину мотузку ».
Молодці, справжні мамині помічники, а ви матусі, дозволяйте в свою чергу забиратися, прати.
Ми тепер знову повертаємося на свої місця, і зараз я пропоную пограти з масажним кулькою.
«Су-Джок» - терапія
Су-це кисть, Джок - стопа, цей метод розроблений недавно китайським професором.
На долоньці багато активних зон, пов`язаних з нашим організмом. Масажний кульку покращує кровообіг пальців рук, тонізує м`язи рук, розвиває дрібну моторику, при цьому активізує мова.
Зараз, ми пограємо
Відео: Презентація пісочної студії
(Прокочується кульку між долонями, потім до кожного пальця на правій і лівій руці. Граючи з масажним кулькою, промовляємо віршики, потішки, можна скласти казку.)
Ігрова вправа - Самомасаж "Будь здоров"
Щоб здоровий був пальчик наш,
Зробимо йому масаж,
Сильніше разотрём,
І до іншого перейдемо.
Вода - заспокоює нервову систему дитини, емоційний стан. Викликає інтерес, діти великим бажанням, включаються в процес. Я пропоную пограти з водою.
(Включається музика, з шумом моря, хвиль)
Давайте уявимо, що ми, перебуваємо у самого море, на дні його, знаходяться скарби, які ми з вами, спробуємо дістати.
Діставати наші скарби будемо Сочка, тут ми розвиваємо дрібну моторику рук, окомір. (Діти витягують Сочка іграшки, камінчики, черепашки).
Зараз, з природного матеріалу, хочу запропонувати зробити кораблики, які запустимо в наше синє море.
Пройдемо за столи. Перед вами: Шкарлупки, пластилін, парус.
Беремо шкаралупу, вдавлюємо шматочок пластиліну, потім вставляємо щоглу з вітрилом, в пластилін.
Отже, кораблик наш готовий, я пропоную запустити його в море.
А тепер, давайте поду на наш кораблик (діти дмуть на кораблики з водою) Робимо глибокий вдих носиком, і тривалий видих.
Шановні батьки, на цьому наша зустріч добігає кінця, мені хотілося показати і розповісти вам про різноманіття способів ігор, спрямованих на розвиток дрібної моторики рук і доступні в домашніх умовах, прошу не забувати, що все-таки дрібна моторика - звичайно ж, впливає на мовленнєвий розвиток дитини.
Хлопці, а хочете пограти з мильним бульбашками? Зараз ми з вами пограємо. (Вмикається музика)
Роздаю буклети по дрібній моториці.
Ну, а зараз батьків прошу пройти подивитися виставку ігор на дрібну моторику.