WikiGinkaUA.ru

Калина звичайна: корисні властивості та вирощування

калина

Здавалося б, навіщо калина на ділянці? Її і в лісі повно і солодощі від неї ніякої, навіть пісні про неї сумні складають про любовь-морковь.

Перекладена.

Засвідчена!

І ще одна, добре всім знайома: Ой, цвіте калина в полі біля струмка,

Хлопця молодого полюбила я,

Хлопця полюбила на свою біду,

Не можу відкритися, слова не знайду.

Він живе - не знає нічого про те,

Що одна дівчина думає про нього.

У струмка з калини облітає колір,

А любов дівоча не проходить, немає.

А любов дівоча з кожним днем сильніше.

Як би мені зважитися - розповісти про неї.

Я ходжу, не сміючи волю дати словами.

Милий мій, хороший, здогадайся сам.

Однак я думаю, калина в цих пристрастях ні в чому не винна. У всякому разі, моя Калинушка точно до цього не причетна, тому як ягоди у неї не як у звичайної - гіркі, а навпаки, солодкі і дуже-дуже соковиті.

Тому що сорти такі хороші "тайгові рубіни" і "Соузга", я, коли не дуже добре себе почуваю - відразу жменю калини з дерева з`їдаю і відразу оживаю і пісні хочеться співати. Але не сумні, а веселі. Типу цієї:

Калинка, Калинка, Калинка моя!

В саду ягода малинка, малинка моя!

Ах, під сосною, під зеленою,

Спати покладіть ви мене!

Ай-люлі, люлі, ай-люлі, люлі,

Спати покладіть ви мене.

Калинка, Калинка, Калинка моя!

В саду ягода малинка, малинка моя!

Ах, сосёнушка ти зелена,

Ай-люлі, люлі, ай-люлі, люлі,

Полюби ж ти мене!

Калинка, Калинка, Калинка моя!

В саду ягода малинка, малинка моя!

Так що якщо не турбота про інших своїх підопічних, я б може і співачкою стала!

Відео: Калина. Посадка і догляд

Ягоди, коли повністю дозрівають, в кінці літа, стають майже прозорими, дуже гарного кольору.

Ще згадала, ми з калини робили і вино, і наливку, і навіть просто ягоди заливали водою і потім пили. Дуже смачно і для здоров`я корисно.

Одна моя знайома вважає, що калину складно вирощувати, так як вона часто уражається комахами. Я дуже здивувалася, але одного разу сама в цьому переконалася.

В одне літо листя були сильно поїдені шкідником, який так і називається - калиновим листоїди. Я просто прийшла в жах, коли виявила своє молоде ще деревце в такому стані:

Я вже думала, деревце остаточно загинуло, ми зробили його обробку, і незабаром деревце ожило, і з тих пір ми завжди обприскуємо калину спеціальними препаратами, рецепт наведено нижче.

Взагалі, у сусідів за огорожею також зростає калина, тільки сорт інший і дерево у них висока і сильне. Наша калина іноді дивувалася клиновим Листоїди, у сусідів же - ніколи. Але ось в цьому, 2010 році я з подивом виявила, що їх калина варто, вся смакота, а нашій маленькій - хоч би хни. Ось подивіться на фото:

Бачите? Наша варто, вся в цвіту, а їх - як жалюгідний віник. Виявилося, вони не встигли обприскати калину, ось шкідник на неї і напав. Я вже думала, все, загинуло деревце. Але через якийсь час гілки пустили нові листочки і їх калина знову ожила.

Ну, а наша клаіна все цвіла, красиво так:

А восени знову порадувала соковитими смачними ягодами:

Існує приказка: не бути калині малиною. Типу увазі ніякого і смак ніякої і взагалі вона ніхто і ніщо. Але це зовсім не так! Якщо порівнювати з корисними якостями, то калина малині 100 очок вперед дасть. Того ж вітаміну С в ній в два рази більше, а що стосується заліза, так "залізної леді" виявляється знову-таки наша непомітна Калинка. Тут вона швидше прирівнюється до короля вітамінів шипшині. А по фосфору і провітаміну А калина перевершує навіть цитрусові!

калиновий листоед

КАЛИНОВИЙ Листоїди, жук-лістоед- небезпечний шкідник калини. При масовому розмноженні рослини залишаються без листя. Зустрічається повсюдно. Тіло коричнево-жовте, дл. 5-7 мм. Зимують яйця в поглибленнях молодих неодревесневших пагонів (останнє або передостаннє междоузлие зверху), виконаних дорослим жуком. Личинки (брудно-сірі з темно-бурою головою, дл. До 10 мм) відроджуються в травні і починають харчуватися молодими листям, залишаючи тільки жилки. Окукліваніе - в червні в грунті на глиб. 2-3 см. Жуки відроджуються через 1 міс і вигризають в листі дірки. Самки в кін. липня - поч. серпня відкладають по 15-20 яєць. У рік - 1 покоління.

Заходи боротьби: навесні до розпускання бруньок обрізання і спалювання молодих гілок з кладками яєць-до цвітіння обприскування рослин карбофосом (75-90 г 10% -ного концентрату емульсії або с. п. на 10 л води) - в період вегетації обробка настоями ромашки аптечної, перцю, пагонів томата.

сорти калини

тайгові рубіни

Зимостійкий, не пошкоджується весняними заморозками, стійкий до шкідників і хвороб. Сорт самобесплоден, запилюється пилком всіх сортів і сіянців калини звичайної. Це важлива особливість, яку необхідно враховувати при закладці присадибних і колективних садів. В плодоношення вступає з п`ятирічного віку, плодоносить щорічно, не знижуючи врожаю до двадцяти років.

Плоди масою 0,51 г, темно-рубінові, відрізняються приємним смаком. Одночасно відчувається слабка гіркота і солодкість. Вони універсального призначення. Продукт переробки - сирої джем, дегустаційна оцінка якого 4,5 бала, а свіжих плодів - 4 бали. Дозрівають плоди в середині вересня. Середній урожай з куща - 7,8 кг.

Зірниця

Це технічний сорт, що відрізняється високою зимостійкістю і стійкістю до шкідників і хвороб. Чи не пошкоджується весняними заморозками. Сорт самобесплоден, запилюється пилком всіх інших сортів і сіянців калини обикн-кої. В плодоношення вступає з п`ятирічного віку і плодоносить щорічно, не знижуючи врожайності до двадцяти років. Плоди масою 0,71 г, яскраво-яскраво-червоний забарвлення. У свіжому вигляді практично непридатні до вживання, так як у них смак з вираженою гіркотою, в переробленому вигляді гіркоту ослаблена, джем добре желирующих, його дегустаційна оцінка - 4,3 бала. Дозріває в середині вересня. Середній урожай з куща - 6,2 кг.

Жолобовская

Зімоустойчів, добре переносить весняні заморозки, не пошкоджується шкідниками та хворобами. Сорт самобесплоден, запилюється пилком всіх інших сортів і сіянців калини звичайної. В плодоношення вступає з п`ятирічного віку, плодоносить щорічно, не знижуючи врожайності до вісімнадцяти років. Плоди масою 0,6 г, яскраво-червоні, слабогорького, з відчутною солодкістю в смаку, універсального призначення. Вони придатні для споживання в свіжому вигляді і дають прекрасна сировина для переробки. Дегустаційна оцінка свіжих плодів - 4 бали, протертих з цукром - 4,6 бала. Дозрівають плоди в середині вересня. Середній урожай з куща - 4,7 кг.

Соузга

Сорт технічного призначення. Відрізняється від Зірниці більш пізнім терміном дозрівання: кінець вересня - початок жовтня, Зимостійкий, добре переносить весняні заморозки, стійкий до шкідників і хвороб. Запилюється пилком інших сортів і сіянців калини звичайної. В плодоношення вступає з п`ятирічного віку, плодоносить щорічно, не знижуючи врожайності до двадцяти років. Плоди масою 0,65 г, світло-червоного кольору, у недозрілих плодів забарвлення мармурова - з червоними штрихами і крапками на жовтому тлі. Смак плодів слабогорького, з присмаком кислоти. Продукт переробки - сирої джем, який зберігає яскраве забарвлення. Відрізняється приємним смаком і ароматом. Дегустаційна оцінка - 4,3 бала. Середній урожай з куща - 5,1 кг.

Ульгень

Зимостійкий, не пошкоджується весняними заморозками, стійкий до шкідників, самобесплоден, запилюється пилком всіх сортів і сіянців калини звичайної. Пізнього строку дозрівання. В плодоношення вступає з п`ятирічного віку, плодоносить щорічно, не знижуючи врожайності до двадцяти років. Плоди масою 0,64 г, яскраво-червоного кольору, в свіжому вигляді смак слабогорького. Універсального призначення. Дегустаційна оцінка свіжих плодів 4 бали, продукту переробки - сирого джему 4,2 бала. Середній урожай з куща - 5,8 кг.

Назва

Калина (лат. Viburnum) - рід квіткових рослин сімейства адоксових (Adoxaceae), що включає близько півтори сотні видів чагарників (іноді - невисоких дерев), поширених в помірних зонах північної півкулі.

опис

Калина - багаторічна, повільно росте і. Більшість видів вступає в плодоношення на 3-4-й рік після посадки, плодоносять до 40-50 років. Листки супротивні, цілісні або лопатеві. Квітки білі або рожеві, крайові часто більші, безплідні, служать для залучення комах-запилювачів, зібрані в щитковидні або волотисте суцвіття. Плід - кістянка.

Калина відноситься до сімейства Жимолостнов і включає 250 видів, але тільки 2 з них мають практичне значення: калина звичайна і американська калина трехлопастная.

Калина звичайна - сильно в`юнкий чагарник висотою 1,5-3 м, з буро-сірою корою і зеленими паростками. Листя неглубокотрехлопастние, крупнозубчатие, зверху зелені. Квітки зібрані в верхівкові плоскі зонтичні-щитовидні суцвіття.

Плід - куляста, соковита, червона кісточка з одним насінням. Цвіте в кінці весни. Ягоди гіркого смаку.

Американська калина трехлопастная за зовнішнім виглядом дуже схожа на бузину і росте кущами приблизно такої ж висоти. Дуже зимостійкий вид. Смак ягід кислий.

Плоди цієї форми калини використовуються в медицині, рідко в харчових цілях. Це пояснюється тим, що запах ягід неприємний і желе з них зберігає цю рису навіть при переробці.

Ці два види добре схрещуються між собою.

Тверда деревина калини використовується для дрібних виробів, молоді гілки придатні для плетіння кошиків.

Калина - хороший медонос.

Калина широко використовується в озелененні міст, вирощується в одиночних і групових посадках, у вигляді галявин, алей, живоплотів. Поодинокі рослини дуже гарні на тлі води або в штамбової формі на тлі газону поруч з хвойними.

Посадка і догляд

Плодоношення в серпні - вересні. Плоди їстівні, червоні, кулясті, залишаються на гілках і після опадання листя. Урожайність однієї рослини до 20 кг ягід. Зимостійкість висока, краще росте на добре зволожених, родючих ґрунтах, мириться з невеликим затіненням. Добре переносить умови міста.

Калину розмножують насінням і вегетативно - відводками, поділом куща, зеленими, здеревілими і напівздеревілими живцями, порослевими пагонами. Насіння, висіяне навесні після обов`язкової 7-місячної стратифікації, проростають цілий рік. Грядку або ящик з насінням все літо поливають, на зиму вкривають листям, торфом, навесні - відкривають до появи сходів. Сіянці або саджанці висаджують на постійне місце у віці 2-3 років в посадочні ями розміром 30 х 40 см, куди вносять 1 відро перегною або компосту і 0,5 кг золи. Після посадки рослини рясно поливають і грунт біля них мульчують. Гілки висадженого саджанця укорочують на 1/3 довжини.

При вирощуванні калини, як плодової культури, кущ формують з 6-7 основних гілок, інші видаляють. Надалі вирізують старіючі отплодоносившие гілки і зайві прикореневі пагони. Догляд за рослинами такий же, як і за іншими ягідними культурами.

корисність:

У лікуванні і профілактичних цілях вживають плоди калини звичайної свіжими і у вигляді настоїв - при гастритах, гіпертонії, запорах, як заспокійливий засіб, відвари - при ангіні, сухому кашлі і тривалої хрипоті голосу (з медом), шлунково-кишкових і серцевих захворюваннях, екземі і фурункульозі, сік (з медом) - з метою профілактики злоякісних опухолей- коріння (відвар) - при істерії і бессонніце- квітки (відвар) - для поліпшення травлення, як в`яжучий, відхаркувальний і потогінний засіб-кору (настій) - при судинних спазмах , Бессон ниці, неврастенії, істерії, епілепсії.

заготовки:

Їстівні плоди калини використовують (після перших заморозків) в натуральному, сушеному, в`ялена, замороженому вигляді, для приготування компотів, киселів, желе, мармеладу, пастили, наливки, як начинку для пирогів - "Калинников".

Варення з калини

1 кілограм ягід пробланшировать 5 хвилин, скласти в таз для варіння варення і залити гарячим сиропом (на 1 кг цукру - 1 склянка води). Залишити так на 10-12 годин.

Потім поставити на дуже маленький вогонь і доварити в один прийом. Розкласти в сухі чисті банки.

"Калинка"

Великі плоди калини перебрати, промити їх у холодній воді, обсушити на рушник, укласти, не притискаючи до дна, в стерилізовані півлітрові бакні. З 450 г цукру і 550 мл води приготувати цукровий сироп. Гарячим сиропом обережно залити підготовлені ягоди. Банки стерилізувати в киплячій воді протягом 15 хвилин, закатати.

Желе з калини

1 спосіб. Готують з натурального освітленого соку. Сік наливають в емальований посуд, додають цукор (800 г на 1 л соку), нагрівають при постійному помішуванні, до повного його розчинення, проціджують через марлю і варять 40-50 хвилин. Готове желе розфасовують в гарячі банки, герметично закупорюють і охолоджують.

Відео: Калина - посадка і користь

2 спосіб. Ягоди калини обдати окропом, витримати 5 хвилин, відкинути на друшляк, дати обсохнути. Протерти ягоди через сито або друшляк. Змішати з цукром у співвідношенні 1: 1. Розкласти по банках, тримати в холодильнику.

Калина в меду

Грона калини промивають, відкидають на друшлаг, злегка її просушують на повітрі. Підігрівають мед до розрідження, опускають в нього гілочки калини і сушать їх.

У такому вигляді калина може зберігатися до півроку.

Кисіль з калини

Готується звичайно. Розвести крохмаль у невеликій кількості води, влити в сік калини, розмішати. Закип`ятити воду, засипати цукор, влити суміш соку калини з крохмалем, довести до кипіння і відразу відставити.

На 3 літри води береться стакан соку калини, неповних 2 склянки цукру, півсклянки крохмалю.

Компот з калини

Промиті ягоди укласти в банки, залити киплячим сиропом, приготованим з розрахунку 500-700 грамів на 1 літр води. Півлітрові банки пастеризувати 18-20 хвилин, літрові - 30 хвилин.

Насіння з вичавок ягід промивають, висушують на повітрі, а потім обсмажують до побуріння в духовій шафі і перемелюють в кавомолці.

Ягоди калини розмішують з сиром, цукром і яєчним жовтком до отримання однорідної маси.

Сік з медом

Кілограм калини пропустити через сито або друшляк, змішати зі склянкою меду, розлити по банках. Тримати в холодильнику

Сік з калини

1 спосіб. Калину після перших заморозків обривають з гребенів, видаляють плодоніжки, промивають холодною водою. Підготовлені ягоди поміщають в емальований посуд, заливають водою так, щоб вона покрила ягоди, і варять на слабкому вогні до розм`якшення. З проварених ягід віджимають через марлю сік і відстоюють 2-3 години. Потім до соку додають цукор (125 г на 1 л соку), нагрівають на повільному вогні до його розчинення, проціджують через марлю, доводять до кипіння, закривають в гарячі банки, закривають стерильними кришками, герметично закупорюють і охолоджують.

2 спосіб. Віджати сік з 1 кг калини. До оставшейсе меззі додати склянку води і прокип`ятити 10 хвилин. Процідити. Одержаний відвар влити в сік. Змішати зі склянкою цукру, розлити по банках і зберігати в холодильнику.



Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Схожі
» » Калина звичайна: корисні властивості та вирощування