Конспект нод по ознайомленню дітей з національною культурою «великий росії малий куточок»
Конспект НСД по ознайомленню дітей з національною культурою «Великої Росії малий куточок»
Конспект безпосередньо-освітньої діяльності
по ознайомленню дітей з національною культурою
«Великий Росії малий куточок»
(Підготовча група)
цілі:
1. Освітні:
- познайомити з татарським орнаментом через традиції і звичаї татарського народу;
- познайомити дітей підготовчої до школи групи з різновидами татарського орнаменту (квітково-рослинний, геометричний, зооморфний) і його особливостями;
- закріпити знання дітей про Лямбірском районі, його історичних пам`ятках і визначні пам`ятки.
2. Розвиваючі:
- удосконалювати технічні вміння і навички малювання фарбами і олівцями;
- розвивати творчі здібності дошкільнят, навички роботи з кольором і вміння бачити прекрасне;
- розвивати почуття кольору, форми і композиції;
- розвивати зв`язне мовлення, пам`ять, увагу мислення.
3. Виховні:
- виховувати інтерес до історичного минулого Лямбірского району і гордість за свій народ;
- формування у дітей духовної культури, основи життя наших предків, через знайомство з календарними святами нашого краю ( «Сабантуй», «Науруз») і прилучення до татарського народного орнаменту;
- виховувати у дітей любов до звичаїв і традицій свого народу.
Попередня робота:
Бесіди про історію рідного краю. Читання літературних творів Д. Р. Шарафутдинова «Традиційна культура татарського народу», Ф. Валєєва «Татарський народний орнамент». Розгляд наборів листівок, ілюстрацій книг із зображенням пам`яток Лямбірского району. Прослуховування обраних музичних творів Р. Яхіна, Н. Жиганова і С. Сайдашева. Малювання найпростіших візерунків татарського орнаменту, зафарбовування олівцями і акварельними фарбами.
Обладнання: ілюстрації, малюнки, набори листівок про Лямбірском районі і його жителів, альбоми, ляльки в національних костюмах (хлопчик і дівчинка, магнітофон, диски з татарської національною музикою, мультимедійний супровід.
Образотворчий матеріал: акварель, кольорові олівці, прості олівці, фломастери, пензлі різних розмірів, палітри, баночки з водою, білий папір альбомного формату, шаблони фартухів, тюбетейок.
Хід безпосередньо-освітньої діяльності
Організаційний момент.
У далекі часи (1642р) Темниковского татарами, які прибули для будівництва Саранський фортеці, було утворено татарське село - Лямбірь. Цей гостинний, сонячний куточок розташувався на річці Лямбірка, звідки і взяв свою назву - Лямбірь. Тут в одній дружній сім`ї проживають люди різних народів: татари, росіяни, мордва. Щедра і гостинна лямбірская земля! Особливо тепло приймають тут гостей на свята.
Вихователь: Хлопці, а зараз давайте згадаємо про улюблених святах татарського народу. Які ви свята знаєте?
Діти: Науруз, Сабантуй.
Вихователь: Свято Сабантуй відомий в нашій країні і за її межами. І хоча Сабантуй - мусульманське свято, але за свою багатовікову історію він придбав стільки шанувальників, що воістину може називатися народним. Сабантуй - сільське свято і відзначається він в честь закінчення весняних польових робіт.
Сабантуй ( «Сабан туї») в перекладі означає «свято плуга». Він не має точної календарної дати, все залежить від часу закінчення посіву. Сабантуй восславляла природу, працю хлібороба. Відзначається він, коли закінчені польові роботи, в кінці травня - початку червня. Святкували його під відкритим небом. Місце, де проводилося свято, прикрашали кулями, стрічками. На Сабантуй збирається дуже багато народу.
(Показ картин з фрагментами свята)
Вихователь: А зараз послухайте вірш А. Кулібіна, присвячене цьому святу, яке так і називається «Сабантуй».
Після сівби літнього дня
Ми станцюємо і заспіваємо
Переможе, хто буде сильним,
Сміливим, спритним і відважним.
Пригадується тут вправність
І відвага молодим.
Швидкий кінь летить, як вихор,
Управляє ним джигіт,
А трохи далі, подивися, На галявині силачі!
Сміх, посмішки, жарти, танок -
Все тут це є зараз.
Радій же і радій!
Це свято сабантуй!
Физминутку. Татарська національна гра «Мінлебай».
Вихователь: - Підготовка до сабантуй починали задовго до свята - ще з осені. Довгими осінніми та зимовими вечорами молоді дівчата і жінки шили собі і своїм близьким красиві сукні, обов`язково приталені, з широкими спідницями з оборками, білі фартухи, хустки, вишивали на них кольоровими нитками різні рослинні орнаменти. Які це елементи, давайте назвемо їх?
Діти: (квіти, листочки, завитки.)
(Вихователь показує національний татарський костюм)
Вихователь: Хлопці, подивіться у нас сьогодні в гостях ляльки Алсу і Рінат. Вони одягнені в національні костюми. Які це костюми? (Татарські національнике костюми)
- А як можна дізнатися, що цей одяг належить татарському народу?
Діти: (по візерунках, пошиття)
Вихователь: - жіночий комплект складається з сукні - кульмек, камзола, калфакі. Матеріал використовували - оксамит, шовк різних кольорів і відтінків.
Вихователь: костюм прикрашає орнамент, який?
Діти: (квітково-рослинний).
Вихователь: «Вершина» костюма- головний убір - калфакі у дівчат, тюбітейка - у татарського юнака. Орнамент висловлює душу татарського народу, норовливість, національне мислення.
(Вихователь розповідає про тюбетейці - татарською головному уборі)
Вихователь: Хлопці, уважно розгляньте татарський костюм, зверніть увагу на колірну гамму, яка переважає в татарському орнаменті. Які це кольору?
Діти: (зелений, жовтий, синій ....)
Вихователь: Улюбленими кольорами є зелений, жовтий, червоний, синій, білий.
(Вихователь показує національний татарський орнамент)
Вихователь: Хлопці, подивіться, до нас в гості прийшла ще одна дівчинка.
Вона теж у національному костюмі, але у неї немає калфакі і фартуха. Ось сьогодні давайте все разом приготуємо для нашої дівчинки подарунок, прикрасимо фартух і калфакі татарським національним орнаментом. І вона теж зможе піти на свято ошатною.
Щоб роботи вийшли акуратними і красивими ми з вами зробимо пальчиковую гімнастику.
Физкультминутка Пальчикова гімнастика «ЗАМОК»
На дверях висить замок. Хто його відкрити б міг?
(Руки складаються в замок, пальці переплітаються. "Замок" ритмічно розгойдується в такт читання віршика.)
Постукали.
(Не розчіплюючи пальців, ритмічно постукуємо одна об одну підставами долонь.)
Покрутили.
(Не розчіплюючи пальців, крутимо руками від "себе до себе".)
Потягнули.
(Тягнемо руки в різні боки, випрямляючи пальці, але, не відпускаючи їх повністю.)
І відкрили!
(Різко розводимо руки в сторони. Зазвичай це улюблене рух у малюків - їм подобається показувати, як широко вони відкрили замок.)
Молодці, тепер наші пальчики готові до роботи!
Вихователь: А зараз ви виберете по своєму бажанню то, чим хочете прикрасити: фартух або калфакі. Перед вами на столах лежать шаблони орнаментів. Зараз кожен вибере собі шаблон, можна один, два, і розмістить його на виробі. Потім простим олівцем переведе його собі. Для розфарбовування ви можете використовувати олівці, фломастери, фарби, гуаш, ватяні палички або пензлика. (Дітям нагадується, що вони повинні зафарбовувати акуратно, не виходячи за контури і не залишаючи просвітів).
(Діти прикрашають орнаментами свої калфакі і фартухи. Під час роботи дітей фоном включається касета з татарської національною музикою.)
підсумок роботи
Вихователь: Молодці, хлопці! Ви добре впоралися із завданням. (Розглядаються роботи хлопців).
Подивіться, які гарні, яскраві фартухи і калфакі у нас вийшли. Думаю, що наша дівчинка залишилася задоволена. Тепер вона може часто змінювати вбрання і бути завжди красивою.
А зараз я хочу пригостити вас татарським національним блюдом - чак-чаком.
Дорогі, хлопці! Любіть і бережіть свою малу Батьківщину. Постарайтеся своїми справами примножити багатства Лямбірской землі, зберегти культуру і традиції її народу.