Урок позакласного читання в початковій школі
Урок позакласного читання в початковій школі. "Дж. Родарі" Пригоди Чиполліно "
цілі:- Викликати інтерес до змісту твору і творчості письменника, бажання прочитати інші твори автора- познайомити з поняттям "епілог".
- Виховувати почуття дружби, вміння приходити на допомогу, бажання робити добро і протистояти злу.
- Розвивати увагу до авторському слову в художньому тексті.
- Сприяти міцному засвоєнню змісту повісті казки.
Дидактичний матеріал і обладнання: тема уроку, портрет Дж. Родарі, дитячі малюнки, картки з літературними термінами, плакат із зображенням овочів і фруктів для підсумкової рефлексії, кросворд, книги письменника, сигнальні картки. ТСО
I. Організаційний момент
- На російську мову його ім`я перекладається як цибулька. Хто це?
- Назвіть книгу, яку ви читали до уроку позакласного читання. ( "Пригоди Чиполліно")
- Хто автор цієї книги? Читаючи твір автора, ми завжди щось дізнаємося про нього самого.
Відео: Урок позакласного читання в 4 класі Юхновська В. Н
- Що ви дізналися про Джанні Родарі? Яким він був? (Фантазер, вигадник). Джанні Родарі народився і ріс в Італії. Потім він став учителем. І коли маленькі непосидючі діти пустували, він їх не карав, а, присівши на край столу, починав тихо-тихо розповідати учням улюблену казку свого дитинства "Пригоди Піноккіо". Маленькі хлопчики і дівчатка затихали, підкорені оповідачем, і тільки коли відчували, що казка підходить до кінця, просили: "Ще, будь ласка!"
І тоді вчитель на ходу вигадував нові пригоди Піноккіо. І чудеса тривали! Весело сміялися діти, і разом з ними їх молодий учитель, наділений даром фантазії.
Можливо, саме тоді народилася у Родарі ідея створити свого казкового чоловічка -Чіполліно.
Вступна бесіда.
- Що це за твір за жанром? (Повість - казка)
- Які казкові прикмети ви побачили?
- А які ознаки повісті? (Великий обсяг, розподіл на глави, багато героїв, події відбуваються на протязі довгого часу)
- Сьогодні ми з вами продовжуємо читання творів, де герої - казкові чоловічки. А ким є всі герої казки "Пригоди Чиполліно"? (Овочами та фруктами)
- Хлопці, подивіться уважно на стіл близько дошки. Там лежать різні овочі і фрукти. Вам треба згадати всіх: і друзів, і ворогів Чиполліно. Знайти їх серед цієї множини овочів і фруктів і назвати їх. (Діти пишуть на листочках відповіді певний час за варіантами, а потім зачитують те, що написали).
Правильні відповіді:- Цибулини: Чиполліно, Чиполлоне, Чіполлетті, Чіполлотто, Чіполлочча, Чіполлучча і тд.
- принц Лимон
- синьйор Помідор
- професор Груша
- кум Чорниця
- барон Апельсин
- герцог Мандарин
- Граф Вишенька
- синьйор Петрушка
- доктор Каштан
- синьйор Горошок
- Містер Моркоу
- Майстер Виноградинка
- кум Гарбуз
- Фасолинка
- редиска
;
Молодці хлопці. Ви з ним відмінно впоралися.- А зараз давайте подивимося на нашу книгу. В якій країні ми побували? Хто знає де знаходиться Італія? (На Апеннінському півострові)
Джанні Родарі народився 23 жовтня 1920 року в маленькому містечку Оменья. на півночі Італії. Він розташований в горах, біля невеликого озера Орта з острівцем в центрі, на якому височіє старовинний замок.
Вузенькі вулиці, низенькі будиночки, що потопають у зелені в кольорах, затишно відображаються в блакитний емалі води. Хлопчик любив дивитися, як спритно і впевнено сильні руки прачок полощуть білизну в озері, немов підфарбовану синькою. А у свята, одягнені в барвисті національні костюми, жінки співали. І Джанні заслухувався дивовижними мелодіями пісень. Батько хлопчика був пекарем. Своє дитинство Джанні провів біля жаркої печі, серед мішків з борошном і углем.Джанні Родарі став дитячим письменником зовсім не випадково. Його привела в дитячу літературу любов до хлопців.
У нашій країні Джанні Родарі люблять все і хлопці. і дорослі люблять за життєрадісність і невичерпну фантазію. Повернемося до повісті-казка.
- Які крилаті вирази і прислів`я зустрілися в книзі?
Які крилаті вирази і прислів`я зустрілися в книзі?
- "Де цибуля - там і сльози".
- "В своїй хаті і стіни допомагають".
- Хто це сказав?
- Це сказав кум Чорниця, думаючи про свою каштановою шкаралупі, коли його попросили пожити в будинку кума Гарбуза, охороняючи його.
- Які ще прислів`я зустрічаються в книзі і хто їх виголошує?
- "Добре сміється той, хто сміється останнім", - сказав синьйор Помідор майстру виноградинку і сищик Містер Моркоу - маленькому фасолінку.
Відео: Урок літературного читання в 1 класі за системою підручників «Початкова школа XXI століття»
- "Вік живи - вік учись! Світ тісний - може бути, ми ще зустрінемося", - думав Чиполліно про Кроті, і вони дійсно зустрілися ще багато разів.
- "У страху очі великі" - переляк мишей на нявкання бранців.
- "Скатертиною дорога !" - про від`їзд графинь Вишеньок зі своїх володінь.
- "Хто вільний, той і задоволений", - сказала Земляничка Помідору.
- "На серце кішки шкребли" - у Чиполліно, коли він зрозумів, що в даний момент він не зможе допомогти друзям.
- "У вас, як видно, язик без кісток. Досить балачок! Покажіть-но мені краще, в який бік рити", - сказав Кріт Чиполліно.
- "Товариші по нещастю", - так говорили про себе Чиполліно і Ведмідь, згадуючи про батьків.
- "Врятуй мене, Боже, від друзів, а від ворогів я вже якось і сам позбудуся!" - сказав принц Лимон, коли барон Апельсин розчавив його генералів.
- "Залишився в дурнях" - синьйор Помідор, коли він перший раз в житті пролив сльози і будиночок від нього сховали.
- "Немов об стінку горох" - коли Горошка заарештували і його прохання ніхто не слухав.
- "Вчися уму-розуму. Життя навчить", - говорив синові Чиполлоне.
- "Тут і стіни мають вуха", - говорила кума тиквочки своїм товаришам в камері і була права.
- "Набрехали сім мішків гречаної вовни", - було сказано, коли пани ходили слідом один за одним і не зізналися, де вони були.
- "На немає і суду немає", - думав дроворуб, коли говорив неправду принцу Лимону і поліцейським.
- "Поживемо - побачимо", - говорив Горошок Чиполліно.
- "Час від часу не легше", - сказав Помідор, коли подумав, що Мандарин в полоні.
- Чому барон Апельсин вважав, що "спати - тільки час втрачати"?
- Тому що коли він спить, він не може їсти.
- Подивіться, як багато прислів`їв і крилатих виразів зустрілося нам в тексті!
- Згадайте ще раз імена головних героїв.
Учитель роздає картки для індивідуальної роботи, які збирає через 3-5 хвилин.