Заняття з правового виховання дошкільнят «я маю право» (підготовча група)
Заняття з правового виховання дошкільнят «Я маю право» (підготовча група)
Анна Алексахина
Заняття з правового виховання дошкільнят «Я маю право» (підготовча група)
Мета: сформувати у дітей первинні правові знання.
Завдання: 1) В цікавою і цікавій формі дати знання дітям про те, що у кожної людини є права-познайомити дітей у відповідній їхньому віку формі з правами дитини.
2) розвивати розумову активність, розуміння того, що дотримання прав дитини дуже важливо, а людську гідність притаманне всім людям-активізувати пізнавальний процес, поповнювати словниковий запас у дітей, розвивати творчі здібності дітей.
3) виховувати самоповагу і повагу до оточуючих людей, доброзичливість і контактність у відносинах з однолітками, уміння будувати людські взаємини на основі дружелюбності і національної злагоди.
Устаткування і матеріали: аркуш чистого паперу для гри «Для чого цей предмет» - ноутбук, мультиплікаційні фільми «Ми маємо право ...» - ксерокопія свідоцтва про народження дитини-мяч- заготовки для колективної аплікації: зображення дітей різних національностей та одягу для них в індивідуальних конвертах- аркуш ватману із зображенням в центрі його нашої планети.
Хід заняття:
хлопці,
Лише з`явиться дитина, і дихати почне ледь,
У нього вже з пелюшок з`являються права!
Він має право жити, розвиватися і дружити;
Мати просторий, добрий будинок,
Бачити тихий, мирний сон.
Лікарів допомогу отримувати,
Навчатися, відпочивати,
Бути веселим і здоровим,
Захоплюватися чимось новим;
І любити, і щоб її любили.
Загалом, - право бути щасливим!
Я зараз вимовила слово «права». А що це означає? (Відповіді дітей). Право - це те, без чого людина не може жити гідно. Права не потрібно купувати, заробляти, вони належать вам просто тому, що ви люди. На нашій планеті живуть дорослі і діти. Дорослі користуються правами, які у них є: право на життя, право на гідну роботу, право отримувати хорошу зарплату, право на відпочинок, на медичну допомогу і багато інших прав.
Як ви думаєте, а у дітей є права? (Відповіді дітей).
Я зараз прошу вас стати в коло, і ми трошки пограємо. Пропоную вам взяти в руки аркуш паперу і придумати, що з нього або за допомогою нього можна зробити.
Гра «Для чого цей предмет». Діти стають в коло. По колу пускається аркуш чистого паперу. Кожна дитина пропонує варіант можливого застосування цього листочка.
У цій грі ми всі використовували свою уяву, фантазію, висловили свою думку. У нас у всіх є уяву, ми з ним народилися, його не можна у нас забрати. Точно також ми все з моменту народження володіємо правами людини, і вони не можуть бути забрані у нас.
А вам цікаво, які права є у дітей? Давайте подивимося.
• М ф «Смішарики: Я маю право на ім`я».
У кожного з нас є ім`я. Подивіться на свої бейджики. На них написані ваші імена. При народженні всі діти нашої країни отримують документ. Він називається "Свідоцтво про народження" (показує копії свідоцтва про народження будь-якої дитини). У цьому документі закріплено право дитини на ім`я. У вас вдома у кожного є такий документ. Попросіть батьків показати його вам.
А зараз давайте ще пограємо. Наша гра називається "Назви своє ім`я". Правило дуже просте: передаємо по колу ось це свідчення і називаємо своє ім`я.
Гра «Назви своє ім`я».
Але у дітей є і інше право.
• М ф «Смішарики: Право на любов і розуміння».
Діти мають право на любов і розуміння. Що це означає? (Відповіді дітей). Давайте згадаємо мультик. Піну було погано, коли Бі-бі шумів, скакав. У нього навіть голова захворіла. Тому він відібрав веселу іграшку і дав йому нудну книгу. Пін любить свого Бі-бі? (Та). Звичайно, любить, просто тому, що Бі-бі є. І тому, бачачи, що Бі-бі стало погано, Пін придумав для нього нову іграшку. І вони стали грати разом! Пін любить Бі-бі і розуміє. І діти всього світу мають право на те, що б їх любили і розуміли. Я знаю, що ваші тата і мами теж вас люблять і розуміють. А ще люблять з вами грати. Давайте і ми зараз з вами пограємо. Я буду кидати вам м`яч і питати: «В яку гру твої тато або мама люблять з тобою грати? », А ви мені повертати м`яч і називати цю гру.
Гра з м`ячем: «В які ігри батьки грають зі мною».
А тепер подивимося мультфільм про наступне ваше право.
• М ф «Смішарики: Право рости і розвиватися».
Що таке «рости» ви знаєте. А «розвиватися»? (Відповіді дітей) Правильно, це означає, ставати розумнішими, сильнішими, добрішими. Давайте уявимо, що в одній сім`ї народилися діти, а ніхто з ними не займається, не вчить ходити, говорити, грати. Чи не водить їх в лікарню ставити щеплення від хвороб, не лікує їх. Чи не читає їм казки, не вчить грати з м`ячем. І ось їм вже багато років, а вони нічого не вміють. Чи зможуть вони стати дорослими? Здоровими, розумними і сильними. Давайте покажемо, що ми з вами вже вміємо робити.
Физкультминутка.
«Дитячий сад, дитячий сад, Розводимо руки по одній в сторони.
Він завжди дітям радий. Піднімаємо руки вгору.
Буду в садку грати. Закриваємо очі долоньками.
І конструктор збирати. Імітація рухів.
І іграшки прибирати.
Буду жваво танцювати
І ліпити, і малювати,
Буду пісні кожен день наспівувати. »Руки« замком »перед собою.
Це ще не все права, про які мені б хотілося сьогодні з вами поговорити.
• М ф «Смішарики: Право на особливу турботу».
У нашому світі не всі діти народжуються здоровими. Деякі діти не можуть бачити, чути, самостійно ходити. Ці діти не можуть грати і часто не мають друзів. Їм потрібен особливий догляд і допомогу. Вони не винні в тому, що такими народилися і повинні користуватися тими ж правами і можливостями, що і всі інші люди. А нам потрібно ставитися до них уважніше.
Давайте покажемо, як ми можемо бути уважними один до одного.
Психогимнастика «Доторкнися до мене ніжно».
Встаємо з дітьми один за одним.
Уявіть, що над вашими головами світить ласкаве, тепле сонечко, яке гріє ваші плечі і ніжно торкається своїми промінчиками. Доторкніться до сусіда і проведіть долонями по його плечах. Зробіть йому легкий масаж. А тепер поверніться до мене.
Що ви відчували, коли вам робили масаж?
Що було б, якби хтось виявив грубість або завдав болю свого сусіда? (Біль б повернулася до нас.)
Ну, і ще одне право, з яким я б хотіла вас познайомити.
• М ф «Смішарики: Всі діти мають рівні права незалежно від їх раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, а так само від того, де і у кого вони народилися».
Подивіться, будь ласка, що надіслали вам діти з мого саду.
Дивимося «відеопривіт» від дітей.
А ще мої діти прислали вам конвертики. У них чоловічки, яких потрібно одягнути. Вони живуть в різних країнах, різної національності. Серед них є дівчатка і хлопчики. У них різний колір шкіри. І кажуть вони на різних мовах. Але всі вони діти. І у них всіх є однакові права. Давайте ми їх подружимо? що потрібно для цього зробити? (Відповіді дітей: з`єднати їх руки-наклеїти їх на земній кулі).
Колективна аплікація «Діти всієї Землі».
Хлопці, ми сьогодні говорили про ваші права. І про те, що вони потрібні дитині для щасливого життя. А тепер давайте встанемо навколо нашої роботи, візьмемося за руки і разом зі Смішарики заспіваємо пісеньку «Я маю право ...»
Встаємо в коло навколо аплікації, беремося за руки, співаємо пісню з мультфільму.
Спасибі, хлопці, у мене є право сказати, що ви молодці. Наше заняття закінчено.